Държавната агенция за закрила на детето е осигурила множество канали, по които да се подават сигнали за деца в риск. Сигнал към ДАЗД може да бъде подаден на официалната електронна поща на Агенцията: sacp@sacp.government.bg, на официалния интернет сайт на ДАЗД, където е поставен активен бутон „Подай сигнал“.
Също така всеки може да подаде сигнал и да бъде консултиран и на място в Държавната агенция за закрила на детето в София и в териториалните й структури в Бургас, Варна, Враца, Пловдив и Русе.
Сигнал може да бъде подаден и на Националната телефонна линия за деца 116 111 на ДАЗД, която е денонощна, безплатна и анонимна, и на която всеки, освен да подаде конкретен сигнал, също може и да получи специализирана консултация и подкрепа.
116 111 е най-бързата възможност за подаване на сигнал за дете в риск, тъй като има изградена връзка с Националната система 112, отделите за „Закрила на детето“ в цялата страна, РУ на МВР, РУО към МОН и др.
Припомням, че Чл. 7, ал. 1 и ал. 2 от Закона за закрила на детето гласят, че лице, на което стане известно, че дете се нуждае от закрила, е длъжно незабавно да уведоми дирекция „Социално подпомагане“, Държавната агенция за закрила на детето или Министерството на вътрешните работи. Същото задължение има и всяко лице, на което това е станало известно във връзка с упражняваната от него професия или дейност, дори ако то е обвързано с професионална тайна.
В Закона за закрила на детето в чл. 45, ал. 11 е записано, че лице, което в нарушение на чл. 7, ал. 1 и 2 не уведоми дирекция „Социално подпомагане“, Държавната агенция за закрила на детето или Министерството на вътрешните работи за нуждата от закрила на дете, се наказва с глоба от 1000 до 2000 лв. за първо нарушение, а при повторно нарушение – с глоба от 2000 до 5000 лв., ако не подлежи на по-тежко административно наказание по специален закон или деянието не съставлява престъпление.
Националната телефонна линия за деца 116 111 се управлява и администрира от Държавната агенция за закрила на детето. Агенцията е единственият специализиран орган на Министерския съвет за ръководство, координиране и контрол за осъществяване на държавната политика по дейности за закрила на детето в Република България.
От самото си създаване, линията е предназначена за подкрепа на всички деца и семействата им. Операторите, които отговарят на обажданията, са обучени психолози, които 24 часа, 7 дни в седмицата, анонимно и напълно безплатно са готови да изслушат, подкрепят, консултират и насочват обаждащите се по всички въпроси, които ги вълнуват. При данни за риск за дете, незабавно се сезират органите за закрила на детето, в чийто обхват се намира то за проучване и предприемане на мерки и действия за защита, като Агенцията проследява предприетите мерки до отпадане на риска за детето.
От месец юни 2021 г. Националната телефонна линия за деца 116 111 е част от Глобалната мрежа за помощ на деца Child Helpline International, която обхваща 167 телефонни линии за деца в 140 държави.