Традиционно Националният литературен музей отбелязва годишнината от рождението на Пейо Яворов (13 януари) с различни инициативи. Тази година Атанас Капралов – директор на НЛМ – избра гостоприемната 31-ва гимназия „Иван Вазов“ в София, за да представи пред млади хора мобилната изложба „Път, на който не съзирам края…“, с която да се отбележи 146-годишнината на големия български поет и революционер.
Откриването на експозицията се състоя на 12 януари пред повече от 100 ученици, преподаватели, гости от Съюза на българските писатели. Постерната експозиция е част от програмата на музея за по-тясно сътрудничество с училищата и провеждане на съвместни образователни дейности. Присъстващите бяха приветствани от г-жа Велина Георгиева – директор на гимназията. В словото си Атанас Капралов говори за житейския и творчески път на Яворов, отбелязвайки приноса му в борбите за освобождение на Беломорска Тракия от турско робство; спря се на включването му в кръга „Мисъл“, подчерта влиянието на Яворов върху развитието на модерната българска поезия, не отмина и сложната житейска ситуация около кончината на поета: „Неговото слово е разтърсващо, а сп. „Мисъл“ го изстрелва високо-високо сред първенците на българското слово… След Яворовите стихосбирки „Безсъници“ и „Подир сенките на облаците“ нашата поезия напуска тесните национални рамки и запалва своята ярка звезда на европейското поетично небе. Въпреки че са изминали повече от 100 години от издаването на тези стихосбирки, и до днес те са ненадминати по драматичния си заряд и новаторски дух, по всепроникващото в душите ни чувство за трагична, за вселенска обреченост…“.
Атанас Капралов възбуди интереса на младите хора, разказвайки за съхранените експонати, които се намират в къща-музей „Пейо Яворов“ на ул. „Г. С. Раковски“ № 136: „Заповядайте в музея, за да усетите автентичния дух на една отминала, легендарна епоха“.
Рецитал по стихове на Яворов изнесоха ученици от 31 СУЧЕМ „Иван Вазов“. Преподавателят по литература Илия Григоров се включи в проявата с анализ на няколко Яворови стихотворения, подчертавайки, че когато един човек има призвание, той трябва да го следва. Илия Григоров цитира и част от отговорите на Яворов за процеса на сътворяване на поетическата творба, включени в анкетата на акад. Михаил Арнаудов с него, където се третират лични и философски въпроси.
Атанас Капралов поздрави г-жа Велина Георгиева за сериозното отношение към българската литература и ѝ поднесе подаръци от името на ръководената от него институция. Тя получи подаръци и от председателя на Съюза на българските писатели Боян Ангелов, които ѝ бяха връчени от Добрин Добрев Финиотис.
Анжела Димчева, PhD
Международен и прессекретар
Съюз на българските писатели
Брой показвания: 316